אייקון מאמרים שאלות ותשובות

מהי הרפואה הסינית?
הרפואה הסינית, היא רפואה שקיימת מעל 4000 שנה, בסיסה בהתבוננות. התבוננות בטבע, בעונות השנה. התבוננות באדם, כיצד הוא נראה, האם הוא חיוני? כיצד הוא הולך ואיך הוא מדבר. מתבוננים בלשון, מהו צבעה ומהי צורתה. האם היא אדומה או ורודה ברפואה הסינית  גם מקשיבים. מקשיבים לקול המטופל, האם הוא חזק? חלש? מקשיבים לדופק. הדופק לבדו יוכל לספר לי מה מצב האנרגיה של המטופל. האם הוא מהיר או איטי? האם לדופק יש נוכחות או שהוא חלש ובקושי מורגש? האם הוא סוער? הרפואה הסינית מסתכלת על האדם, לא על המחלה. בודקת היכן נמצאת הדיסהרמוניה בגופו ואותו היא שואפת לאזן. כשהגוף מאוזן, האדם בריא. הרפואה הסינית מחנכת אותנו להיות בריאים. לישון טוב, לאכול טוב, לנשום. הרפואה הסינית נותנת מענה למצבים רבים ומטפלת כמעט בכל מערכות הגוף. לרפואה הסינית כלי טיפול שונים: דיקור סיני (אקופונקטורה), צמחי מרפא וטכניקות מגע: שיאצו וטווינה.
כמה טיפולים אני צריך?
זוהי שאלת השאלות, עליה אין תשובה מדויקת. מספר הטיפולים הנדרשים משתנה ממטופל למטופל ותלוי בסוג הבעיה, כמה זמן הוא סובל ממנה וכמובן תגובתו לטיפול. סדרת טיפולים ממוצעת עומדת על 8-10 טיפולים כאשר יתכן מטופל שיראה שינוי כבר בטיפול השני ויש  שרק בטיפול השביעי יחוש הוא בשינוי. במקור, הרפואה הסינית היא רפואה מונעת, בה מטופלים על מנת לשמר את בריאותנו ולהמנע מהגעה למצבי חולי, לכן מומלץ להמשיך את הטיפולים בתדירות נמוכה יותר גם לאחר שהבעיה העיקרית חולפת , על מנת לשמר את הגוף במצב בריא.
כיצד להתכונן לטיפול?
לטיפול הדיקור יש להגיע עם מכנס נוח, אשר ניתן להפשיל עד מעל הברך ולטיפולי המגע, יש להגיע גם עם חולצה נוחה ללא כפתורים או אבזמים. רצוי להמנע משתיית משקאות חמים כשעה לפני הטיפול כדי לא לשבש את אבחנת הלשון/דופק.
במה ניתן לטפל?
הרפואה הסינית נותנת מענה לקשת רחבה של בעיות, חלק מהן:
 •  אורטופדיה: כאבי גב כרוניים ואקוטיים, פריצות דיסק, בלט דיסק, סקרואיליטיס, צליפת שוט, מרפק טניס (טניס אלבו), סינדרום התעלה הקרפלית (CTS), דלקות פרקים, שרירים תפוסים, כתף קפואה ועוד.
 •  נוירולוגיה: שיקום לאחר אירוע מוחי, בעיות דיבור, טיקים ותסמונת טורט, פציאליס ובלס פלסי, נוירופתיה, תסמונת גילייאן ברה,פרקינסון.
 • עיכול: עצירות, שלשולים, גזים, כאבי בטן, צרבות, בחילות, תסמונת המעי הרגיז (IBS)
 •  נשימה: קשיי נשימה, אלרגיות, נזלות, התקררויות חוזרות, צפצופי נשימה.
 •  גניקולוגיה: הפרעות בווסת (דיסמנוריאה), כאבי ווסת (PMS), דלקות בשלפוחית השתן(UTI).
 •  תחומים נוספים: מיגרנות וכאבי ראש, חרדות, לחצים, עייפות, מצב רוח ירוד.
כיצד מתבצע האבחון?
ברפואה הסינית, אבחון מדוייק הכרחי להצלחת הטיפול והוא מורכב ממספר שלבים:
 • תשאול: ראיון קצר בו אני מתייחסת למצב הפיזיולוגי של המטופל, תלונתו העיקרית, מצב מערכות שונות בגוף כגון מערכת העיכול והנשימה, הרגלי חיים של המטופל ומצבו הנפשי.
 • הסתכלות: אני מתבוננת במטופל, אופן הליכתו, צורת הישיבה שלו וקולו.
 • דופק: דופק המטופל יכול לתת לי הרבה אינפורמציה על מצב המטופל ומסייע רבות בקבלת האבחנה. בבדיקת הדופק אני שמה לב לגורמים שונים כמו: מהירות הדופק, עוצמתו, סדירותו ועוד.
 • בדיקת הלשון: עפ"י הרפואה הסינית הלשון יכולה לומר לי רבות אודות מצב המטופל, אני מסתכלת על צורת הלשון, צבעה, גודלה ומרכיבים נוספים. לשון אדומה לדוגמא תעיד לי על מצב חום הקיים בגוף.
מה חשוב לדעת לפני בחירת מטפל?
לפני בחירת מטפל יש לבדוק מספר פרמטרים:
 • חשוב לוודא שלמטפל יש תעודות הסמכה וכי למד במקום מסודר ומוכר, לימודי הרפואה הסינית אורכים 4 שנים, לצערי יש מטפלים שמנצלים את חוסר ההסדרה ולומדים לימודים בהיקף של שנה, שהם לא מספיקים על מנת לטפל. רשימת המכללות לרפואה סינית מופיעה באתר האגודה הישראלית לריפוי סיני
 • הטיפול ברפואה סינית אינו טיפול חד פעמי וברוב המקרים תצטרכו מספר רב של טיפולים. שימו לב כי המטפל מתאים לכם הן מבחינת המחיר שהוא דורש והן מבחינת מיקום הקליניקה שלו.
 • הדבר החשוב ביותר בעיני הוא הכימיה בינכם לבין המטפל. התקשרו למטפל והקשיבו לאינטואיציה שלכם. האם קולו נעים לכם? האם הוא חביב או חסר סבלנות?
מה ההבדל בין טיפול בקליניקה פרטית לטיפול המתבצע דרך קופות החולים?
בקופת החולים ישנם מטפלים מצוינים, אך מצוינים ככל שיהיו יש הבדלים רבים בין הטיפול בקופה לטיפול פרטי: הטיפול: בקופת החולים משלמים על הטיפול שהוזמן. לדוגמא: במידה והזמנתם טיפול בדיקור סיני, תקבלו טיפול בדיקור ואם יהיה צורך לשלב צמחי מרפא תצטרכו לקבוע תור נוסף במיוחד לצמחי מרפא. בקליניקה הפרטית, הטיפול הוא טיפול כולל, הדיקור הסיני הוא הטיפול המרכזי אך אם יש צורך להוסיף צמחי מרפא, מעט טכניקות מגע, טיפול בכוסות רוח ועוד, אז המטופל יקבל את זה כחלק מהטיפול וללא תוספת תשלום. זמינות ויחס אישי: בקופת החולים המטפלים עובדים על 4-6 חדרים במקביל, המטפל זמין אליך רק בזמן הטיפול. בקליניקה שלי, אני נמצאת בכל זמן נתון רק עם מטופל אחד וכל תשומת הלב שלי מופנית אליו ולצרכיו. בנוסף, במידה ויש שאלות או בקשות אני זמינה למטופלים גם בין הטיפולים בטלפון. התחייבות לסדרת טיפולים: לרוב בקופת החולים יש צורך להתחייב לסדרה של מספר טיפולים. אני לא מתנה את קיום הטיפולים בהתחייבות למספר מסוים של טיפולים, אלא נותנת למטופל להחליט האם אני כמטפלת מתאימה לו, והאם הוא מתחבר לסוג הטיפול.
מה ההבדל בין טכניקות המגע הסיניות לעיסוי רגיל?
בשונה מעיסוי רגיל, השיאצו והטווינה הם טיפולים רפואיים לכל דבר, המותאמים באופן אישי לצרכי המטופל, ומשתנים ממטופל למטופל. העבודה לא מתבצעת על השרירים אלא לאורך מסלולי אנרגיה הנקראים: מרידיאנים. בנוסף, השיאצו/טווינה זהו טיפול שנעשה בביגוד מלא ובדר"כ ללא שימוש בשמן.
IMG_5234_ph_inet (1)

אייקון צור קשר קטן צור קשר